UWAGA: ZAPISY NA ROK 2025 TRWAJĄ – nie zwlekaj miejsca ubywają!
Najbliższe wyprawy czerwiec-wrzesień 2024 r.
Głównym celem wyprawy jest zdobycie szczytu Triglav 2864 m n.p.m. – najwyższej góry Słowenii. Program wyjazdu został tak ułożony, aby osiągnięcie zamierzonego celu było jak najbardziej prawdopodobne.
Łącznie do przejścia mamy około 16 km, przewyższenie ok. 1900 m a suma podejść to ok. 2100 m. Triglav (2864 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Alp Julijskich, które stanowią część Alp Wschodnich. Jest najliczniej odwiedzanym szczytem na Słowenii a wznosi się pomiędzy doliną Vrata na północy, a kotliną Velo Polje na południu. Północna ściana Triglava, licząca ok. 1200 metrów w pionie i prawie 3000 metrów szerokości, uważana jest za jedną z najpotężniejszych skalnych ścian w całych Alpach. Masyw górski Triglav stanowi teren Parku Narodowego, a wapienne góry urzekają turystów swoim pięknem, które charakteryzuje całe Alpy Julijskie. Trekking wśród tak malowniczego krajobrazu to coś, co głęboko pozostaje w pamięci.
Triglav – co w języku Słoweńskim oznacza „trójgłowy” – nazywany jest także „dachem Słowenii” i jako symbol tego kraju, znajduje się w jego herbie, na fladze oraz zdobi również jedną z monet euro. Triglav dla Słoweńców jest powodem do dumy, źródłem miłości i inspiracji. Każdy mieszkaniec tego niewielkiego państwa przynajmniej raz w życiu chce go zdobyć.
Trudności wspinaczkowe porównywalne z tymi na Orlej Perci. Na głowach obowiązkowo kaski. W kilku miejscach grań jest stroma, wąska i eksponowana, zmusza do zachowania szczególnej ostrożności (zwłaszcza podczas wietrznej pogody).
Podczas całej wyprawy będzie z Wami lider wyprawy (Łukasz Łagożny, doświadczony alpinista i himalaista).
PLAN WYPRAWY
DZIEŃ PIERWSZY – około godziny 19 wyjazd z Sanoka do miejscowości Mojstrana. Trasa: Sanok – Rzeszów – Kraków – Katowice – Brno – Wiedeń – Graz – Mojstrana. Długość ok. 1100km (11h jazdy z przerwami). Podczas jazdy omówimy cały przebieg akcji górskiej.
DZIEŃ DRUGI – Rano jesteśmy na miejscu. Odpoczynek, i podejście do schroniska (przez Covid-19 może nie być miejsc w schronisku – ograniczona ilość łóżek, w takim wypadku nocleg na kempingu).
DZIEŃ TRZECI – Wcześnie rano atak szczytowy na Triglav. Zejście do schroniska, zabranie zdeponowanych rzeczy (niepotrzebnych na atak) i zejście do samochodu. W godzinach popołudniowych / wieczornych wyjazd do Polski.
DZIEŃ CZWARTY – Około południa jesteśmy w Polsce.
Podrużujemy komfortowym Chrysler’em Pacifica. Szczegóły wyprawy wysłam na maila.