Kilimandżaro

UWAGA: ZAPISY NA ROK 2025 TRWAJĄ – nie zwlekaj miejsca ubywają!

Wychodzę do Ciebie z ofertą wyjazdu na Kilimandżaro! Najbliższa wyprawa już w październiku 2024 roku! Kolejne w 2025. Zerknij na krótki film z naszej ostatniej wyprawy:

Głównym celem naszej wyprawy jest zdobycie Kilimandżaro – najwyższej góry Afryki, która zaliczana jest do Korony Ziemi – Seven Summits!

Trekking na Kilimandżaro jest pod wieloma względami wyjątkowy. To prawdopodobnie jedyna wysoka góra z dobrą infrastrukturą turystyczną, stawiająca nie tylko wyzwanie wejścia na nią, ale też obdarowująca nas niepowtarzalną różnorodnością flory i fauny. Wpływa na to usytuowanie masywu pośród najpiękniejszych parków narodowych Afryki, które odwiedzimy w ramach czekającego nas dwudniowego safari, a także faktu, że podstawa tego prawie sześciotysięcznika leży zaledwie na 1018 m n.p.m.. Pozwala to na przekraczanie różnorodnych pięter klimatyczno-roślinnych porastających górę, aż po księżycowe, kamienno-lodowcowe krajobrazy jej wyższych partii.
Do szczytu idziemy drogą „Marangu Route”, gwarantującą dobrą aklimatyzację. Trasa Marangu, nazywana trasą Coca Cola, jest najpopularniejszą drogą prowadzącą na szczyt. Dzięki całorocznym kempingom i schroniskom zapewnia komfort w czasie trekkingu, a standardowy plan jej pokonania zakłada zdobycie szczytu tylko w ciągu pięciu dni. My jednak nie idziemy na łatwiznę, a co za tym idzie nie podejmujemy wyższego ryzyka. Standardowe pięć dni wydłużamy do sześciu, dzięki czemu zyskujemy czas na lepszą aklimatyzację. Dodatkowy dzień aklimatyzacji daje dużo wyższe prawdopodobieństwo zdobycia szczytu i lepszą formę w czasie trekkingu. Dzięki dobrej infrastrukturze na trasie zapewniamy sobie odrobinę luksusu. Nie śpimy w namiotach, jak na innych trasach, tylko w całorocznych chatkach. Co z pewnością przekłada się na lepszy wypoczynek w czasie wspinaczki.

Podczas wyprawy będzie z Wami lider – międzynarodowy przewodnik UIMLA – Łukasz Łagożny, doświadczony himalaista, zdobywca całej Korony Ziemi.

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ PIERWSZY – Transfery, w zależności od biletów lotniczych
Spotykamy się na lotnisku (Warszawa/Kraków/Wrocław) wyruszamy do Tanzanii. Podczas podróży szczegółowo omówimy cały przebieg akcji górskiej. W zależności od połączeń lotniczych, być może jeszcze tego samego dnia będziemy w Tanzanii.

DZIEŃ DRUGI – Wodospad Materuni i Palenie Kawy
Po śniadaniu udajemy się do Materuni. Będziemy wędrować zboczami Kilimanjaro, po drodze mijając plantacje kawy. Usłyszymy i na własne oczy zobaczymy, jak lokalni plantatorzy uprawiają kawę i przetwarzają ją do sprzedaży. Każdy z uczestników trekkingu będzie miał możliwość wypalić ziarna kawy, przygotować z nich napój oraz kupić świeżo przygotowaną mieszankę.

Kolejnym przystankiem na trasie naszego przejścia będzie wioska Chagga zamieszkałą przez rodzime plemię mieszkające na zboczach Kilimanjaro. W pobliżu wioski znajduje się okazały wodospad obok którego zjemy lunch, podziwiając otaczająca naturę. Zobaczymy różnorodne egzotyczne rośliny i drzewa, drzewa kawowe i bananowce, różne owoce
i zwierzęta, głównie kameleony i wiele egzotycznych ptaków. Po wycieczce udamy się do hotelu w Moshi.

DZIEŃ TRZECI – Marangu Gate (1860 m n.p.m.) do Mandara Hut (2700 m n.p.m.)
Po śniadaniu udamy się do Marangu Gate. Po dopełnieniu niezbędnych formalności rozpoczniemy naszą główną wędrówkę. Pierwszy etap prowadzi przez las deszczowy w kierunku Schroniska Mandara. Oprócz imponującej roślinności będziemy podziwiać tamtejszą faunę. Po zasłużonym odpoczynku przejdziemy do Maundi Crater skąd roztacza się piękny widok na Kenię. Odległość do pokonania: 8.3km. Przybliżony czas: 5 godzin

DZIEŃ CZWARTY – Mandara Hut (2700 m n.p.m.) do Horombo Hut (3700 m n.p.m.)
Dzień rozpoczyna się wczesnym śniadaniem. Wkrótce po wyjściu ze schroniska Mandara dotrzemy do granicy lasu, a następnie wejdziemy do strefy wrzosowisk. Nocleg spędzimy w Horombo Hut, stojącym na wysokości 3700 m n.p.m. Skąd będziemy podziwiać widoki na Mawenzi, Kibo i szeroką równinę stepu Masai. Odległość do pokonania: 12.5km. Przybliżony czas: 9 godzin

DZIEŃ PIĄTY – Przejście aklimatyzacyjne do Zebra Rocks (4020 m n.p.m.) następnie powrót do Horombo Hut (3700 m n.p.m.)
Dzień piąty spędzimy na wyjściu aklimatyzacyjnym. Po śniadaniu udamy się na 4-godzinny trekking do Zebra Rocks (4020 m n.p.m.). Jest to formacja skalna, której nazwę nadają charakterystyczne czarno białe pasy. Po powrocie do Schroniska Horombo będzie na nas czekał ciepły lunch i popołudniowy relaks. Odległość do pokonania: 5km. Przybliżony czas: 4 godziny

DZIEŃ SZÓSTY – Horombo Hut (3700 m n.p.m.) do Kibo Hut (4700 m n.p.m.)
Jeden z dłuższych i cięższych etapów wyprawy. Dobrze urządzony szlak mija „Last Water point” po którym następuje tzw. „siodło”. Ten prawie pozbawiony roślinności płaskowyż łączy główny szczyt Kibo z Mawenzi. Celem jest Schronisko Kibo, które osiąga się zwykle po około 5 – 6 godzinach marszu. Tutaj będzie czekać na nas wczesny wieczorny posiłek, a następnie krótki odpoczynek przed atakiem szczytowym. Odległość do pokonania: 9.5km. Przybliżony czas: 7 godzin

DZIEŃ SIÓDMY
Kibo Hut (4700 m n.p.m.) do Uhuru Peak (5895 m n.p.m.) i w dół do Horombo Hut (3700 m n.p.m.)
„Wielki Dzień” – dzień ataku szczytowego, rozpoczyna się około północy od podejścia przez the Hans Meyer Cave na 5220 m n.p.m. O wschodzie słońca dotrzemy do Gillman’s Point (5681 m n.p.m.) – krawędzi krateru Kilimanjaro – gdzie słońce powoli zacznie ogrzewać ziemię. Zapominając o chłodzie nocy będziemy kierować się w kierunku Uhuru Peak na 5895 m n.p.m. do którego powinniśmy dotrzeć po 1 – 2 godzinach.
Po zdobyciu szczytu wrócimy do Schroniska Kibo na ciepły obiad i zasłużony 1 – 2 godzinny odpoczynek przed zejściem do Schroniska Horombo. Odległość do pokonania: 22km. Przybliżony czas: 12 – 15 godzin

DZIEŃ ÓSMY – Horombo Hut (3700 m n.p.m.) do Marangu Gate (1860 m n.p.m.)
Ostatni etap naszego trekkingu biegnie przez strefę wrzosowisk do Schroniska Mandara (2700 m n.p.m.), gdzie zjemy ciepły lunch. Po 6 godzinach i ponownym przejściu tropikalnego lasu ponownie staniemy przed wejściem do Kilimanjaro National Park (1860 m n.p.m.). Tam pożegnamy naszych lokalnych przewodników i udamy się do hotelu w Moshi, gdzie czekać już będzie na nas ciepły i relaksujący prysznic, wygodne łóżka i wieczorne świętowanie zdobycia szczytu.
Odległość do pokonania: 20.8km. Przybliżony czas: 8 godzin

DZIEŃ DZIEWIĄTY – Safari
Tuż po 8 rano wyjedziemy na zachód w kierunku północnej Tanzanii do Parku Narodowego Tarangire lub Lake Manyara (do ustalenia). Te piękne Parki są idealnym miejscem na rozpoczęcie safari. W drodze odwiedzimy również wioskę Masajów.

DZIEŃ DZIESIĄTY – Safari
Tego dnia będziemy kontynuować podróż na zachód, do krateru Ngorongoro. Ten chroniony obszar jest jedynym miejscem na świecie, gdzie zwierzęta i ludzie współistnieją w harmonii. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Drapieżniki są tu łatwo zauważalne, po drodze z łatwością można zobaczyć nawet nosorożce. Po pikniku na dnie krateru, rozpoczniemy podróż z powrotem w kierunku Moshi.

DZIEŃ JEDENASTY – Transfery, w zależności od biletów lotniczych
Śniadanie w Moshi, i transfer na lotnisko. Powrót do domu. (Może być to dzień 10 w zależności od godzin przylotu/odlotu dnia poprzedniego).


ZAGROŻENIA: Choroba wysokościowa, oparzenia słoneczne.

WYPRAWA NA KILIMANDŻARO TO WYPRAWA W GÓRY WYSOKIE, WIĘC JEJ PRZEBIEG MOŻE SIĘ ZMIENIĆ MIMO ZAŁOŻONEGO PLANU M.IN. ZE WZGLĘDU NA POGODĘ, STAN PSYCHOFIZYCZNY UCZESTNIKÓW ITP. NIE GWARANTUJĘ, ŻE W TRAKCIE WYPRAWY ZDOBĘDZIECIE SZCZYT. NAJWAŻNIEJSZE JEST BEZPIECZEŃSTWO!

CENA ZA WYPRAWĘ ZA OSOBĘ:
3999 USD / osoba – UWAGA! Jest to cena całkowita (sprawdź konkurencję – w szczególności wykrzykniki poniżej)

lub 2999 USD + lot we własnym zakresie. W tym wypadku spotkanie na lotnisku w Kilimanjaro lub w Moshi.

CENA ZAWIERA:
• całodobową (!) opiekę polskiego, doświadczonego lidera wyprawy,
• pomoc w przygotowaniu do wyprawy: konsultacje poprzez
e-mail/telefon dotyczące przygotowania fizycznego, zakupu sprzętu
i wszystkiego innego, co związane z wyprawą,
• wszystkie noclegi, w górach noclegi w domkach (nie w namiotach) (!), noclegi „na dole” w dobrej klasy hotelach (!),
• pełne wyżywienie w Tanzanii (!),
• bilet lotniczy (!) z bagażem rejestrowanym (podana cena jest aktualną ceną!),
• wszystkie transfery (!) wraz z dojazdem na lotnisko w Polsce na trasie Sanok – Rzeszów – lotnisko (!),
• pozwolenia i opłaty za wstęp do Parku Kilimandżaro (akcja górska),
• opłatę za tragarzy, kucharzy i przewodników,
• dwudniowe safari (!) samochodem terenowym wraz z opłatami
w Parkach (Park Narodowy Tarangire lub Lake Manyara oraz Ngorongoro),
• całodniową wycieczkę: Wodospad Materuni i Palentacja Kawy (!),
• ubezpieczenie górskie na czas wyprawy (!),
• mała grupa (!).
Cena nie zawiera:
• obowiązkowych napiwków dla tragarzy, wizy do Tanzanii, ewentualnych testów „covid”, pamiątek, alkoholu i innych wydatków własnych
i „zachcianek”.

Dwa słowa o mnie:

Łukasz Łagożny, pierwszy mieszkaniec Podkarpacia , który zdobył Koronę Ziemi oraz stanął na najwyższej górze świata – Mount Everest, zdobyty do 8300 m n.p.m. bez użycia dodatkowego tlenu. Alpinista, himalaista, triathlonista (Iron Man), biegacz ultra (najdłuższe zawody: 240 km, maraton: poniżej 3h). Członek Rady Naukowej Bieszczadzkiego Parku Narodowego, zgrupowania unifikacji PHZ oraz Klubu Wysokogórskiego Lublin, organizator Biegów Górskich Sanok. Autor książek podróżniczych „Jak długa jest noc” oraz „Przepraszam za marzenia”. Aktualnie realizuje projekt Śnieżnej Pantery, który ma na celu zdobycie pięciu siedmiotysięczników, najwyższych szczytów byłego Związku Radzieckiego.
Uprawnienia:
– przewodnik międzynarodowy UIMLA;
– przewodnik beskidzki (całe Beskidy);
– ratownik KPP (Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy);
– młodszy ratownik WOPR;
– członek zgrupowania Polskiej Kadry Narodowej PZA
– członek klubu wysokogórskiego KW Lublin
– kurs dla kierowników i opiekunów wycieczek;
– szkolenie lawinowe;
– znajomość języka angielskiego.

Sponsoring

Patronat medialny

Patronat honorowy